Sejlerne i The Ocean Race nærmer sig med flyvende fart Aarhus. Faktisk har den førende IMOCA, Holcim, lige sat fartrekord for flest sejlede sømil for sejl nogensinde på 24 timer med 640,91 sømil!

Lige nu ser det ud til, at bådene går i mål i Aarhus på mandag den 29. maj (2. pinsedag) – lige ud for Lighthouse og Aarhus Lystbådehavn.

Inden bådene sejler videre den 8. juni, er der desuden flere mindre kapsejladser i området umiddelbart ud for Aarhus lystbådehavn.

Man er som sejler meget velkommen til at følge sejladserne ude på vandet fra egen båd. På linket her, som vi løbende opdaterer, kan du på oversigtskortene se, hvor du kan lægge dig som tilskuerbåd.

God fornøjelse under The Ocean Race i Aarhus – vand har vi nok af, så der skulle være plads til alle på Aarhus Bugten under hele eventet ??.

https://tor.aarhus.dk/the-ocean-race-aarhus/oplev-the-ocean-race-fra-egen-baad/

Hold i dag

Instagram